+ 48 12 252 09 10 infolinia@wygodaactive.pl
+ 48 12 252 09 10 infolinia@wygodaactive.pl

Plan morskich opowieści

Pewna wiedza przy uprawianiu żeglarstwa niestety jest konieczna, przede wszystkim po to by w każdej sytuacji jaka może się zdarzyć na wodzie, czuć się komfortowo i bezpiecznie. Tą właśnie niezbędną wiedzę będziemy się starać Państwu przekazać, pamiętając jednocześnie o tym, że jesteście Państwo na wakacjach. Oczywiście jeżeli ktoś z Państwa chciałby pogłębić swoja wiedzę na jakiś temat, służymy całą naszą wiedzą teoretyczną i praktyczną jaką zdobywaliśmy pływając latami na wszystkim co na wodzie się utrzymuje i wszędzie gdzie to tylko możliwe. Nasze „szkolenia” będą bardziej przypominać opowieści z tawerny i trwać około 30-40 minut.

Proszę nam wierzyć na słowo dużo więcej będziecie mieli Państwo frajdy z pływania, mając świadomość tego co się dzieje na jachcie.

Dzień pierwszy: Trochę na dobry początek.

  • budowa jachtu, dziób, rufa, burty, maszt, olinowanie stałe i ruchome, jak „położyć maszt”, prace bosmańskie, węzły.
  • teoria żeglowania, nazwy żagli, taklowanie jachtu, zawietrzność, nawietrzność, halsy, kursy do względem wiatru, klar postojowy.
  • teoria manewrowania, zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, stawanie w dryfie, podchodzenie i odchodzenie do i od kei.
  • ratownictwo i zasady bezpieczeństwa, środki ratunkowe, zachowanie się w razie przewrotki.

Dzień drugi: Siły działające na jacht.

  • opowieść o przemieszczających się w czasie pływania środkach ożaglowania, bocznego oporu i o ich równowadze, zawietrzność, nawietrzność.
  • o tym jak zachowuje się jacht z wybranym mieczem, o dryfie, o sztormowaniu i o tym, że jak zaczyna bardzo mocno wiać to najlepiej na jeziorze uciec w trzciny, żegluga w warunkach niebezpiecznych.

Dzień trzeci: Meteorologia.

opowieść o zjawiskach meteorologicznych, chmurach, wiatrach, falach o skali Beauforte’a, o zjawiskach szczególnie niebezpiecznych, jak je rozpoznawać i jak się zachować, jak uzyskać prognozę dla żeglarzy.

Dzień czwarty: Astronomia.

  • opowieść o ziemi, jej ruchu dobowym i rocznym, o porach roku, o tym jak na podstawie obserwacji słońca i gwiazd ludzie zauważyli, że stojąc w miejscu mogą obserwować zmieniające się niebo nad nimi, że ten cykl
    się powtarza oraz o tym jak żeglarze wykorzystali tą wiedzę do podróży w nieznane.

Dzień piąty: Nawigacja.

  • opowieść o tym jak ludzie nauczyli się pływać nie widząc lądu, o mapach morskich, określaniu na niej swojej pozycji i wyznaczaniu kursów, o loksodromie i ortodromie o róży kompasowej, stopniach, rumbach.

Dzień szósty: Oznakowanie nawigacyjne i pomoce nawigacyjne.

  • oznakowanie śródlądowych szlaków żeglugowych, oznakowanie nawigacyjne wód morskich, spisy świateł i sygnałów nawigacyjnych, księgi locji.

Zobacz oferty wyjazdów