WYGODA ACTIVE WITA WSZYSTKICH KURSANTÓW KTÓRZY PO ZAKOŃCZENIU REJSU PRZYSTAPIĄ DO EGZAMINU NA STOPIEŃ ŻEGLARZA JACHTOWEGO
Jak to zrobić?? przeczytaj poniżej
Kurs żeglarski obejmuje całościowe szkolenie praktyczne i teoretyczne zakończone egzaminem na patent. Przed kursem uczestnicy muszą samodzielnie opanować część zagadnień teoretycznych z materiałów wskazanych przez organizatora. Kurs kończy się egzaminem na patent.
ŻEGLARZ JACHTOWY – patent żeglarski uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych:
* po wodach śródlądowych
* o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu w porze dziennej.
Procedury zgłoszeniowe do przeprowadzenia Kursu Żeglarskiego zakończonego Egzaminem na Patent Żeglarza Jachtowego.
1. Po otwarciu sprzedaży rejsów na stronie internetowej
www.wygoda.ski/wczasy
www.wygodaactive.pl/zeglarstwo
Należy wybrać konkretny termin rejsu i dokonać stosownego zakupu oferty.
Po zgłoszeniu otrzymacie państwo link do materiałów szkoleniowych z które trzeba przestudiować przed rejsem.
2. Jeżeli będziemy mieli Wasze potwierdzenia uczestnictwa, zgłosimy do Polskiego Związku Żeglarskiego chęć przeprowadzenia egzaminu w wyznaczonym czasie i miejscu, co spowoduje pojawienie się tak opisanego terminu na stronie PZŻ.
O, tak zwanym, otwarciu terminu zostaniecie Państwo powiadomieni drogą mailową.
Zapisy i stosowne opłaty (250 złotych za osoby dorosłe, 125 złotych za osoby uczące się w wieku do 26 lat) należy dokonać przez stronę PZŻ. Postępować według wskazówek pojawiających się na stronie:
3. Po przyjeździe do Mikołajek po zebraniu organizacyjnym, wszyscy uczestnicy szkolenia żeglarskiego zostają na miejscu, zweryfikujemy dokumenty potrzebne do przeprowadzenia egzaminu. W razie jakichś braków będziemy jeszcze mieć czas na ich uzupełnienie
Jak przystąpić do egzaminu na patent żeglarza jachtowego?
Aby móc przystąpić do egzaminu na patent żeglarza jachtowego należy:
* ukończyć 14 rok życia,
* zapisać się na egzamin poprzez system rejestracji na egzaminy na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego, nie później niż 12 godzin przed rozpoczęciem egzaminu, (procedura opisana powyżej),
* wnieść opłatę za pomocą serwisu Dotpay, płatności elektronicznej lub przelewem bankowym na konto wskazane w systemie /w przypadku płatności za pomocą serwisu Dotpay należy wybrać bank, w którym posiadacie Państwo rachunek; następnie należy postępować zgodnie z komunikatami widocznymi na ekranie; w przypadku płatności elektronicznej lub przelewu bankowego należy wybrać opcję „Mam rachunek w innym banku” i przejść do „Przelew przekaz bankowy”.
Płatność należy wnieść nie później niż 12 godzin przed rozpoczęciem egzaminu.
Podczas egzaminu należy przedstawić komisji egzaminacyjnej następujące dokumenty:
* dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość /np. dowód osobisty/,
* dokument potwierdzający upoważniającego do skorzystania ze zniżki 50% za egzamin – dotyczy uczniów i studentów poniżej 26 roku życia z ważną legitymacją, ( + ksero dokumentu),
* kopia dowodu wpłaty za egzamin /np. wydruk przelewu elektronicznego, polecenie przelewu z poczty,
* w przypadku osób niepełnoletnich – zgoda rodziców na udział w Egzaminie dostępna na stronie PZŻ, (patrz w dalszej części opracowania).
JAK WYGLĄDA PRZEBIEG EGZAMINU:
Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej.
Część teoretyczna ma formę pisemną i składa się z testu jednokrotnego wyboru. Test zawiera 75 pytań, czas na jego wypełnienie – 90 minut. Pozytywny wynik to 65 prawidłowych odpowiedzi.
Część praktyczna obejmuje wykonanie wybranych przez komisję elementów manewrowych określonych indywidualnie dla każdego zdającego. Trzeba wykonać poprawnie wszystkie wskazane manewry. Dopuszcza się jednokrotne powtórzenie źle wykonanego elementu.
Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie oceny pozytywnej z obu części.
A co później??
Jak uzyskać dokument i kto wystawia patent??
Do wystawienia patentu po zdanym egzaminie należy zebrać następujące dokumenty i wysłać do Polskiego Związku Żeglarskiego:
Wszystkie wyżej wymienione dokumenty należy przesłać lub dostarczyć osobiście do biura Polskiego Związku Żeglarskiego na adres:
Polski Związek Żeglarski
al. Ks. J. Poniatowskiego 1,
03-901 Warszawa