+ 48 12 252 09 10 infolinia@wygodaactive.pl
+ 48 12 252 09 10 infolinia@wygodaactive.pl

Jak zorganizować wakacje z dziećmi?

Do wakacji zostało już niewiele czasu, a Ty wciąż zastanawiasz się, w jaki sposób je zorganizować, by zadowolone były nie tylko dzieci, ale i spragnieni wypoczynku rodzice? Co wziąć pod uwagę planując podróż w czasach pandemii? Przychodzimy dziś z pomocą i dzielimy się wiedzą wynikającą z naszego 20-letniego doświadczenia!

Choć ze względu na trwającą pandemię przy planowaniu podróży musimy wziąć pod uwagę więcej czynników, wciąż możemy liczyć na udany letni wypoczynek. Kluczowe znaczenie mają nie tylko lokalne atrakcje czy obiekt noclegowy, ale także bezpieczeństwo i elastyczność podróży. Co wziąć pod uwagę przy organizowaniu wakacji dla całej rodziny?

Wybór kierunku: Polska czy zagranica?

To podstawowa decyzja, którą musimy podjąć, zwracając szczególną uwagę na takie aspekty jak długość podróży, pogodę na miejscu (i dostępność atrakcji na wypadek gorszej pogody), wiek dziecka i to, jak znosi ono jazdę samochodem czy loty samolotem. Przy wyborze zagranicznych wakacji, które wymagają podróży samolotem, zwróć uwagę na dostępne godziny lotów, starając się unikać przelotów nocnych. Sprawdź także odległość wybranego hotelu od lotniska.

Wybór Polski lub pobliskich krajów to dobra opcja, jeśli zależy nam na elastyczności, chcemy zabrać więcej bagażu lub ze względu na pandemię preferujemy wakacje z dojazdem własnym. Czeka nas wówczas maksymalnie kilkugodzinny przejazd w przypadku wakacji w kraju lub kilka czy kilkanaście godzin w aucie, jeśli zdecydujemy się na takie kierunki jak Austria, Czechy, Słowacja czy północna część Włoch.

W ostatnich tygodniach wiele europejskich krajów otworzyło się ponownie na turystów, a wchodzący w życie od 1 lipca unijny certyfikat szczepionkowy ułatwi przekraczanie granic. Jeśli myślimy o wakacjach zagranicznych, warto postawić na te kraje, w których liczba nowych przypadków utrzymuje się na niskim poziomie, a wprowadzone zasady zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców i podróżnych.

Dobrym przykładem są tu takie kraje jak Austria czy Włochy. W przypadku Austrii, korzystając z hotelu czy restauracji mamy pewność, że każdy gość posiada aktualny negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub certyfikat potwierdzający zaszczepienie lub przejście choroby. Każdy gość hotelowy, który nie posiada takiego certyfikatu, podczas pobytu co dwa dni ma wykonywany w hotelu bezpłatnie test. Aktualne zasady w Austrii możesz sprawdzić na przygotowanej przez nas infografice (zobacz).

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z usług biura podróży, pamiętaj, że jesteś pod opieką specjalistów, którzy udzielą Ci informacji o aktualnych zasadach wjazdu i obostrzeniach w wybranym przez Ciebie kraju. W przypadku podróży na własną rękę, pamiętaj, żeby przed wyjazdem dokładnie sprawdzić informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Łatwość podróżowania i brak procedur związanych z przekraczaniem granic to jednak absolutnie nie jedyne zalety wypoczynku w Polsce! Różnorodność krajobrazu i atrakcji naszego kraju pozwoli dopasować typ wakacji do Waszych oczekiwań, a podróż na pewno będzie wspaniałą lekcją dla Twoich dzieci. Wędrówki bieszczadzkimi czy tatrzańskimi szlakami, jazda rowerem po Sudetach czy Beskidach, kąpiele i plażowanie nad Bałtykiem, rejsy po mazurskich jeziorach, a może odpoczynek wśród zieleni pojezierzy? Zdecydowanie jest w czym wybierać!

Obiekt noclegowy spełniający potrzeby rodziców i dzieci

Przy wyborze miejsca zakwaterowania warto sprawdzić, czy oferuje on dodatkowe udogodnienia dla rodzin z dziećmi, takie jakie jak np. pokoje rodzinne, posiłki dla dzieci, sale i place zabaw czy program animacji. Nasze doświadczenie pokazuje, że dobrym pomysłem jest postawienie na obiekty o kameralnym charakterze, dysponujące rozległym terenem, otoczone zielenią i położone w atrakcyjnym krajobrazowo miejscu, które dysponują infrastrukturą sportową (np. korty tenisowe, boiska, basen) i wypożyczalniami sprzętu. Nie zapominajmy jednak o sobie i swoich potrzebach! Podczas gdy dziecko będzie spędzać czas pod okiem animatorów, dorośli mogą oddać się swojemu hobby, trenować ulubioną dyscyplinę sportu, zwiedzać okolicę lub zrelaksować się w strefie wellness i SPA. Warto poszukać zatem obiektu, który zaspokoi potrzeby wszystkich członków rodziny!

Atrakcje na miejscu

O tym, co będziemy robić na miejscu, warto pomyśleć jeszcze przed podjęciem decyzji o kierunku podróży. Choć często wakacje z dziećmi kojarzą się z codziennym pobytem nad hotelowym basenem, zwolennicy aktywnego wypoczynku nie są na przegranej pozycji i mają w czym wybierać! Aktywność na świeżym powietrzu jest świetnym pomysłem na rodzinne wakacje, tym bardziej po roku, który wielu z nas spędziło w domu, pracując i ucząc się zdalnie. Poszukajmy – sami lub z pomocą doradcy – atrakcyjnie położonych obiektów z bogatym zapleczem lub wyjazdów z atrakcyjnym programem, który zaspokoi potrzeby dorosłych oraz dzieci w różnym wieku.

Taką filozofią kierujemy się przy tworzeniu wyjazdów Wygoda Family (dawniej znane jako Mama i Ja) – chodzi o to, by odpoczynkiem i aktywnością mogli się cieszyć zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice.  Dzieci pod opieką  naszych wykwalifikowanych instruktorów świetnie się bawią i rozwijają swoje umiejętności sportowe (tenis, rowery, sporty wodne), a w tym czasie ich rodzice mogą cieszyć się odrobiną spokoju i każdego dnia korzystać z niezależnego programu sportowego dla dorosłych.

Przy wyborze aktywności pamiętaj, by były one dostosowane do wieku dziecka, jego sił i poziomu umiejętności. Warto sprawdzić, czy wybrana przez nas oferta zawiera zajęcia dla różnych grup wiekowych lub poziomów zaawansowania.

Jeśli podczas wakacji nie chcemy spędzać dużo czasu osobno, warto wybrać oferty, które zawierają przystosowane do rodzin z dziećmi wycieczki i atrakcje o różnych poziomach trudności. Możemy wówczas dostosować aktywności do wieku naszych dzieci i mieć pewność, że wycieczka będzie wspaniałą przygodą, a nie pasmem wyzwań. Z doświadczenia wiemy, że dobrze jest, jeśli mamy do wyboru atrakcje różnego typu. Dzieci lubią w końcu różnorodność! Wycieczki rowerowe, piesze wędrówki, nauka gry w tenisa, sporty wodne, wizyty na farmach czy podglądanie pracy rzemieślników? Ogranicza Was tylko wyobraźnia!

Jeśli szukacie wyjazdu pełnego zróżnicowanych aktywności, warto mieć oko na Włochy i niezwykłe Dolomity!

Ubezpieczenie to podstawa

Przed wyjazdem zadbajmy o ubezpieczenie. To niewielki w skali kosztów całego wyjazdu wydatek, a spokój ducha, który nam zapewnia jest bezcenny. Wyjeżdżając za granicę do kraju Unii Europejskiej pamiętaj także, by dodatkowo wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.  

Kupując wakacje w biurze podróży zwykle masz do wyboru różne warianty ubezpieczenia, w tym przykładowo ubezpieczenie od kosztów anulacji wyjazdu. Koniecznie sprawdź także zakres ubezpieczenia na zakażenia koronawirusem.

Pamiętaj, że rodzinne wakacje nie muszą być pełne wyrzeczeń, a ich odpowiednie zaplanowanie to szansa na relaks i piękne wspomnienia i dzieci, i rodziców. Jeśli chcielibyście skorzystać ze zorganizowanej formy wypoczynku, podczas której Wasze dzieci realizowałyby aktywności sportowe w grupie równieśników, a Wy korzystalibyście z odrębnego, atrakcyjnego programu dla dorosłych, zapraszamy do kontaktu! Na lato 2021 zaplanowaliśmy kilka turnusów w czterogwiazdkowym hotelu w pobliżu jeziora w Austrii w Karyntii. Dla tych, którzy wolą wypoczynek w Polsce, proponujemy wyjazd do Olandii, niezwykłego obiektu w odrestaurowanym XVIII-wiecznym folwarku w wielkopolskiej Krainie 100 Jezior, Sierakowskim Parku Krajobrazowym. Więcej o naszych aktywnych wyjazdach dla rodzin w konwencji Wygoda Family przeczytasz tutaj.